Jak dobrać czapkę do kształtu twarzy?

Podstawowa rola czapki to ochrona przed zimnem, ale dobrze dobrane nakrycie głowy powinno współgrać z kształtem naszej twarzy. Nieodpowiedni model będzie tworzył dysproporcję buzi.

Jak dobrać czapkę? Pytanie na czasie i warto je sobie zadać, aby być modnym i nie nabawić się przeziębienia. Pamiętacie zapewne czasy dzieciństwa, kiedy czapka była złem koniecznym, do jej założenia nierzadko zmuszała nas mama, oczywiście ze słusznej troski o nasze zdrowie. Ówcześnie wybór czapek nie dawał dużego pola do popisu, chyba że ktoś miał szczęście i babcię, która na drutach w kilka godzin mogła wyczarować idealną czapkę…

Dzisiaj każdy sezon jesienno-zimowy obfituje w rozmaite modele i kolory czapek, nietrudno dostać zawrotu głowy. Niestety nie każda czapka, nawet jeśli bardzo nam się podoba, jest dla nas odpowiednia.

Jak dobrać czapkę, aby pasowała do naszego kształtu twarzy? Na początku oceń w lustrze, jaką masz twarz (jeżeli to koniecznie, podepnij grzywkę). Jeśli już wiesz, jaki kształt ma twoja twarz, kieruj się właściwą dla niej zasadą:

Twarz okrągła

Pełne policzki, szerokie czoło. Wyszczuplisz twarz w szalenie modnych kaszkietach i beretach – noszonych na bakier, czyli na bok. W podobny sposób noś kapelusze (małe rondo) i subtelnie odchylaj je na tył głowy, eksponując czoło. Sprawdzą się także uszatki, noszone w taki sposób, aby uszy nachodziły delikatnie na policzki. Unikaj obcisłych czapek mocno naciąganych na twarz.

Twarz trójkątna

Szerokie, duże czoło wyraźnie większe od brody, twarz zwęża się ku dołowi. Czapka dla ciebie powinna odciągnąć uwagę od czoła. Idealne będą modele z pomponami. Super pomysłem będzie również czapka uszatka z szerokimi uszami– koniecznie rozwiązanymi, opadającymi na boki.

Twarz owalna

Nazywana jest twarzą idealną. Jeśli jesteś jej posiadaczką, możesz śmiało uznać siebie za szczęściarę, bowiem pasują ci właściwie wszystkie modele czapek! Przed tobą trudne wybory...

Twarz kwadratowa

Charakterystyczne jest bardzo szerokie czoło i mocna linia szczęki. Wybieraj modele o obłym fasonie, masywne, które złagodzą kształt twarzy. Świetne dla ciebie będą kapelusze z dużym rondem, futrzane (zawsze modne) czapy i modele z dużymi pomponami.

Pamiętaj o złotej zasadzie – masywniejsze czapki, z grubej włóczki, w rozmiarze oversize zawsze wyszczuplą naszą buzię. Im cieńsza tkanina, delikatniejsza, a fason czapki węższy, tym większa szansa, że taki model optycznie poszerzy twarz.

Czapka to też dodatkowy akcent w jesiennej stylizacji, który potrafi podkreślić charakter naszego outfitu.

Zawsze też możesz skorzystać z bezpłatnych porad stylistów (zakupy i przegląd garderoby) CH Arkadia – usługa jest dostępna dla posiadaczy Karty Stałego Klienta.