Jak kupować mądrze na wyprzedażach

Powoli rozpoczyna się gorący okres dla większości sklepów, czyli czas wyprzedaży. Pracując od lat jako osobista stylistka, w każdym sezonie wyprzedażowym słyszę podobne pytania od klientów – co powinnam kupić na wyprzedaży, co warto kupić, a czego nie. Jednym słowem – jak przejść przez dżunglę z napisem SALE z sukcesem i fantastycznie uzupełnić swoją garderobę.

Specjalnie dla Was ułożyłam listę kilku punktów, które zagwarantują Wam (pod warunkiem, że będziecie się ich trzymać), iż koszmar związany z zakupem ubrań, które potem wiszą z nieodczepioną metką przez kolejne miesiące w szafie, wreszcie się skończył.

Jak kupować z sukcesem na wyprzedażach:

1. LISTA. W sumie dobrze ją mieć przed każdymi zakupami (także na zakupach z profesjonalnym stylistą, bardzo ułatwia to pracę stylisty, zwłaszcza, jeśli wcześniej nie widział naszej szafy i nie wie, czego najbardziej potrzebujemy). Być może w trakcie ustalania listy okaże się, że masz nadmiar jeansów lub kardiganów etc. i kupowanie kolejnych jest całkowicie bez sensu.

2. PEREŁKI. Ok, warto mieć przy sobie listę, ale wyprzedaże to również czas wyławiania perełek, których normalnie byś nie kupiła. Rzeczy oryginalnych, które wprowadzają ciekawy element do naszego stylu.

3. JAKOŚĆ. To, na czym przede wszystkim powinnaś się skupić wybierając się na zakupy, to jakość (wg mnie warto trzymać się tego zawsze i zamiast trzech rzeczy kupić jedną, ale dobrą jakościowo). A jeśli jakość, to też obowiązkowe czytanie składu na metce. Tkaniny takie jak jedwab, kaszmir, wełna etc. w pełnych cenach są kosztowne, ale na wyprzedaży często tak wysokiej jakości ubrania możemy kupić nawet do 70 procent taniej, co jest nie lada okazją.

4. BIŻUTERIA. Do kategorii wyszukiwania oryginalnych, innych niż wszystkie ubrań dodać musimy dodatki i tutaj w szczególności mam na myśli biżuterię, którą na wyprzedażach można kupić w naprawdę atrakcyjnych cenach. Biżuterię wyrazistą, taką o której często mówimy, że robi całą stylizację. Wybierz to, co lubisz nosić – naszyjnik, kolczyki, bransoletka. Niech będzie to cięższa, charakterna biżuteria, którą możesz nosić na co dzień (do zwykłych koszul) lub też, jeśli wolisz, zostawić na wyjątkowe okazje, kiedy masz na sobie prostą sukienkę i chcesz ja podkręcić wyjątkowym dodatkiem.

5. FINANSE. Łatwiej płacić kartą niż gotówką, ale jeśli podczas wyprzedaży chcesz mieć swój budżet pod kontrolą, by potem nie żałować nietrafionych zakupów, wybierz gotówkę z bankomatu przed zakupami, tyle, ile chciałabyś przeznaczyć na modowe wyprzedaże. To sposób na naprawdę mądre i przemyślane zakupy.

Angelina Felchner

Stylistka i doradca wizerunku