Jak łączyć wzory

Łączenie wzorów to tylko z pozoru trudna sztuka. Lato coraz bliżej, a wraz ze zmianą pogody nabieramy większej ochoty na eksperymentowanie z modą.

Podczas przeglądu szafy u Doroty (bezpłatna usługa dla posiadaczy Karty Stałego Klienta Arkadii) okazało się, że ma ona w garderobie mnóstwo wzorów, których jednak nie łączy ze sobą. Dorota wybierając wzorzystą koszulę z przyzwyczajenia dobiera do niej jednokolorowy dół – bezpiecznie i pewnie. Kto jednak nie lubi wprowadzać zmian do swoich codziennych stylizacji?

Stworzyłam dla Doroty z zastanych u niej ubrań zupełnie nowe zestawy – łącząc wzory ze wzorami. Wyszło zaskakująco, świeżo, nowocześnie, a Dorota była zachwycona. Może i komuś z Was przyda się kilka wskazówek na temat łączenia wzorów:

Wspólny kolor

Możesz połączyć ze sobą dowolne wzory, na przykład panterę z grochami – jak to zrobić? Trzymaj się zasady koloru, czyli ważne, by zwierzęcy print był w tym samym odcieniu, co grochy. Znajdź kolorystyczny punkt wspólny, utrzymaj całość w tej samej tonacji. To jeden z najbardziej stylowych trików, jeśli chodzi o łączenie ze sobą wzorów, a jednocześnie najprostszy do wykorzystania w codziennym outficie.

Paski plus kwiaty

Sprawdzony duet – marynistyczne paski, które powracają w każdym wiosenno-letnim sezonie, bardzo lubią kwiatowe wzory. Pamiętaj, by paski znajdowały się w miejscu, którego nie obawiasz się optycznie poszerzać. Niestety poziome paski dodają kilogramów. Jeśli zatem chcesz uniknąć ryzyka, możesz paski wprowadzić w postaci dodatku, na przykład torebki lub butów, i zestawić je z sukienką w kwiaty.

Duże i małe

Świetny sposób na wyrównanie proporcji sylwetki wzorami to umiejętnie połączenie dużych i małych wzorów (bynajmniej nie muszą być to te same printy). Łączymy duże wzory z małymi – na przykład wyrazistą, dużą kratę z drobnymi groszkami. Według zasady – miejsce, które chcemy optycznie poszerzyć i wyeksponować traktujemy dużym, wyrazistym wzorem, a miejsce, które chcemy nieco zamaskować w sylwetce traktujemy małym, ledwo widocznym.

Kratka do kratki

Bardzo stylowe połączenie to zestaw kraciastych wzorów w jednej stylizacji. Ciekawie, jeśli kratka będzie różniła się od siebie wielkością. Możesz wybrać spodnie z wzorem dużej, szerokiej kraty, a do nich bluzkę w drobną kratkę. Świetny pomysł na stylizację do pracy.