Jak wybrać dobry sweter

Do napisania większości artykułów inspirują mnie kobiety, które spotykam w swojej pracy stylisty (panowie to wciąż zdecydowana mniejszość...). I tak podczas przeglądu garderoby u Justyny, należącej do grona osób, którym z reguły jest zimniej niż cieplej, spotkało mnie niemałe zaskoczenie z uwagi na ogrom ciepłych rzeczy w jej szafie. Justyna z reguły kupowała kierując się kolorem, fasonem, niestety zupełnie nie patrząc na to, co jest napisane na metce. Większość jej swetrów, golfów, kardiganów po jednym praniu była już nieprzyjemna w dotyku.

Tymczasem czytanie symboli na metce jest kluczowe. Znajomość ich znaczenia ułatwi nam właściwy wybór. Swetry to inwestycja na lata, stąd warto zapłacić za nie więcej, by otrzymać dobrą jakość.

Wełna – dobrze, jeśli w składzie będzie jej przynajmniej 75 procent, a idealnie byłoby poszukać swetra ze składem 100 procent wełny. Minusem może być kwestia noszenia – zdarza się, że swetry te „gryzą”, co przeszkadza co wrażliwszym osobom. Alternatywą jest wełna merynosów, która zimą grzeje, a latem pozwala skórze oddychać. Jest przyjemna i mięciutka w dotyku.

Kaszmir, niezwykle przyjemny w dotyku i noszeniu, jest bardzo ciepły, a przy tym lekki. Pranie wymagane jest wyłącznie ręczne z uwagi na wspomnianą delikatność. To także elegancki materiał, a kardigan z kaszmiru sprawdzi się także w zestawieniach z klasyczną, biurową spódnicą.

Dobrym rozwiązaniem dla alergików będzie angora, czyli wełna pozyskiwana z królików angorskich, która nie uczula. A przy tym swetry z angory są wyjątkowo delikatne i lekkie. Podobnie sprawdzi się alpaka, która posiada właściwości hipoalergiczne. Swetry z alpaki są bardzo wytrzymałe, a przy tym miękkie i miłe.

Innym rodzajem wełny jest moher – puszysty z połyskiem. Wiele osób nie przepada za tym materiałem z uwagi na dość „gryzące” właściwości.

Poza wełną najbardziej popularna w składzie swetrów jest bawełna – swetry z niej wykonane są łatwe w obsłudze – można je prać w pralce. Jednak nie są ciepłe i przy niższych temperaturach z pewnością nie zapewnią nam wystarczającej ochrony przed zimnem.

Należy uważać na akryl w składzie, to podróbka wełny, która pomimo tego, że z początku ją przypomina, to bardzo szybko mechaci się i nieładnie rozciąga, a zatem są to często pieniądze wyrzucone w błoto. Z pewnością warto zapłacić więcej i kupić sweter, który posłuży nam długo.

Staraj się też bawić fakturami materiałów i połącz wełnę ze skórą, jedwabiem – uzyskasz wówczas bardzo stylowy efekt, bazując nawet na jednym kolorze.