Moda w pracy 2019

Rodzaj pracy i dress code

Wiele zależy od tego, kim jesteśmy w firmie. Kobiety na wysokich stanowiskach bardzo często same dyktują zasady ubioru. Jedna z moich klientek, która jest na szczycie w swojej branży, lubi stylizacje składające się z eleganckich spodni i oversize’owej bluzy sportowej z nadrukiem. Wygląda i czuje się w tym świetnie.

Gdyby jednak pracowała np. jako asystentka, to w takim stroju raczej nie traktowano by jej serio. Ze znanych osób przykładem może być Monika Olejnik; jej stylizacje są często nietuzinkowe. To kobieta, która na spotkanie z prezydentem zakłada ażurową sukienkę, ale stoi za tym jej pozycja. W innym przypadku taka stylizacja by się nie obroniła i o tym trzeba pamiętać.

Dlatego to, na ile możemy pozwolić sobie wybierając stylizację do pracy, określa charakter naszego zawodu. Sztywny dress code obowiązuje w niewielu miejscach – takich jak banki i wszystkie firmy czy instytucje, w których nosi się uniformy bądź fartuchy. Jednak nawet tam, gdzie nikt nie określa nam jasno, co wolno, a czego nie, powinnyśmy wyglądać schludnie, strojem okazywać szacunek do innych.

Moda w pracy

Casual friday

Nieszczęsny casual friday w Polsce jest zdecydowanie nadinterpretowany. „Na luzie” to nie znaczy w podartych dżinsach i pogniecionej koszulce. Gdy chcemy wyglądać profesjonalnie, przynajmniej jeden element stroju powinien być formalny. Jeśli zakładamy dżinsy, to dobierzmy do nich marynarkę. I odwrotnie – gdy zamiast żakietu decydujemy się na narzutę o sportowym fasonie, zestawmy ją z eleganckimi spodniami.

Kolorowy garnitur

Gorący trend, który możesz wykorzystać w modzie do pracy, to kolorowy garnitur – kompletujemy marynarka + spódnica / spodnie / sukienka. W zależności od miejsca pracy dopasuj kolor i wzór. Najlepszą drogą jest zawsze zwrócenie uwagi na fason, który powinien doskonale na nas leżeć, a co za tym idzie – na jakość materiału.

Moda w pracy

Ciekawa koszula

Koszule – jedwabne lub z domieszką jedwabiu – zyskują na szlachetności. To może być koszula z ekstrawaganckim wzorem, zdekunstruowana lub w mocnym kolorze zestawiona z klasycznym dołem, takim jak np. spódnica czy szerokie spodnie.

Nude total look

Stylizacje w cielistym total looku pojawiły się na wybiegach wielu projektantów: Dior, Burberry czy Balmain, i jest to wyjątkowo „ładny” trend :) Z kolorem nude eksperymentują także inni projektanci, którzy zestawiają go z czerwienią (notabene, to połączenie dwóch kolorów możemy zauważyć w stylizacjach Angeliny Jolie czy Amal Clooney) – Chanel czy Marni.

Moda w pracy

Angelina Felchner - stylistka i doradca ds. wizerunku