Wesele jesienią jak się ubrać

Kilka dni temu spotkałam się z Justyną, która skorzystała z usługi przeglądu garderoby dzięki Karcie Stałego Klienta Arkadii. Największy problem miała z doborem stroju do okazji – mianowicie kwestia koloru, tkaniny, długości sukienki, wyboru obuwia, etc. Do tego w październiku Justyna wybiera się na wesele i zastanawiała się, jak się ubrać. Porady, jakich udzieliłam Justynie, przydadzą się każdej z Was, która będzie gościem na jesiennym ślubie i weselu.

Jaki kolor wybrać na wesele jesienią

Jesień w modzie to czas pięknej kolorystyki, dlatego warto zwrócić uwagę na ten aspekt i wybrać spośród bogatej gamy kolorów idealny odcień dla siebie.

Biel tego dnia zarezerwowana jest dla panny młodej i nie wypada z nią na tym polu konkurować, chyba że wesele ma motyw przewodni i na zaproszeniu goście proszeni są na przykład o białe stroje w stylu boho… Przyjmując jednak utartą konwencję zrezygnujmy tego dnia z bieli, podobnie jak z krzykliwych kolorów, które odciągną uwagę od najważniejszej kreacji tego dnia.

Jesienne kolory są ciepłe i bynajmniej nie sugeruj się tutaj własną analizą kolorystyczną. Bez problemu znajdziesz odcień dla siebie w palecie jesieni, jeśli dodatkowo zwrócisz uwagę na tkaninę czy dekolt (inaczej wyglądają na nas kolory, które oddziela od twarzy głębsze wycięcie). I tak:

  • musztardowe barwy dobrze czują się w duecie ze srebrnymi dodatkami;
  • głębokie, ciemne zielenie to wytrawna elegancja, która obroni się zawsze (zwróć uwagę na jakość materiału – kolor ten nie prezentuje się dobrze w tanim poliestrze);
  • zgaszone czerwienie, burgundy, fiolety – kolejne jesienne kolory, które świetnie sprawdzą się na weselu o tej porze roku;
  • granat to niezwykle elegancki kolor, który wciąż jest niedoceniony na tego typu uroczystościach, a nawet wzbudza kontrowersje – wystarczy wspomnieć gustowną granatową kreację Victorii Beckham na ślubie księcia Harry’ego i Meghan Markle.

Tkanina

Jesienią wieczory są bardzo chłodne, stąd letnie tkaniny mogą okazać się nie do końca rozsądnym wyborem. Warto rozważyć koronki (ponadczasowe), ale te, które nie są cienkie, lecz grube, „ciężkie” i dzięki temu tworzące solidne konstrukcje. Dobrym wyborem będą także aksamity, które królują w sezonach jesienno-zimowych, a przy tym to bardzo szlachetne materiały. Jeśli możesz pochwalić się zgrabną figurą, to poszukaj w sklepach satynowych kreacji, np. w złotym kolorze (i tu kolejny warunek – opalenizna, która pięknie współgra ze złotem).

Fasony

Opcji jest mnóstwo – na pewno sukienki wersji maksi, do samej ziemi – to rozwiązanie sprawdzi się, zwłaszcza kiedy przyjęcie ma bardziej kameralny wymiar i nie przewidujecie szalonych tańców. Kombinezony – tutaj długość może być do ziemi, zakrywająca obcas buta lub wręcz przeciwnie, midi – jeśli lubisz ekstrawagancję. Z kolei fasony luźne, np. trapezowe mini, to rozwiązanie dla pań, które chcą pochwalić się nogami. Sukienki i spódnice midi, do połowy łydki, to pomysł dla każdej sylwetki, jeśli zadbamy o dobry but z ciężką podeszwą i grubą tkaninę, która ma dobrą konstrukcję i odbija się od nóg. Udanej zabawy!

Angelina Felchner – stylistka i doradca wizerunku